Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Matrox kontra reszta świata (Read 3168 times)
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Matrox kontra reszta świata
26. Feb 2019 at 12:11
Print Post  
Po długich dyskusjach z Andrzejem (Jacques) odnośnie tego jak bardzo Matrox był parchatym „akceleratorem” i pseudonim „mistejk” był w 100% uzasadniony (ja), kontra – że wcale nie był taki zły i nie wyglądało to najlepiej ale akcelerowało (Andrzej) postanowiłem sprawę obadać i zrobić krótkie porównanie akceleratorów 1997/1998 w którym oczywiście wygrać miał tandem 3Dfx Voodoo z Tsengi’iem ET6100;-).

System testowy to Pentium 233MMX z 128MB RAM, płyta na chipsecie TX (bez żadnego „tuningu BIOS’u” - te same podstawowe ustawienia dla wszystkich kart), Windows 98SE i DirectX 7A.

Do testów użyłem:
-3D Mark 99
-Final Reality
-Quake 2 (tylko oficjalne drivery!)
-SuperPI
-subiektywne i stronnicze oko testera;-)

Po pierwszych testach gdzie spisałem wyłącznie ogólny wynik Final Reality (według mnie najlepszy test no i działa na wszystkich kartach) wyszło całkowicie na moje – Matrox dostał bęcki od wszystkich – nie dość, że jakość grafiki 3D tragiczna (na szczęście co do tego nie ma dyskusji) to jeszcze wyniki na poziomie najgorszego Virge.

No i zaczęła się dalej dyskusja, że to niemożliwe, że Matrox akcelerował, że w DOS dawał kopa i w ogóle takie tam;-) Uległem i zrobiłem testy w Tomb Raider z oficjalnymi patch’ami od producentów na Pentium 133 / 16MB / HX. Oczywiście „lepsi” wymiatali, ale w „trzeciej lidze” niespodzianka – Matrox na prawdę działa, w 640x480 można komfortowo grać – wyraźny przyrost wydajności w porównaniu do software (mało komfortowe na tym setup’ie w 640x480), a Virge... trochę przyspiesza, ale w 640x480 nie jest płynnie i granie nie jest komfortowe, a jakość grafiki... może minimalnie lepsza od Matrox’a ale na prawdę minimalnie. Oczywiście w porównaniu do „prawdziwych” akceleratorów zarówno Matrox jak i Virge wypadły kiepsko, ale jeśli chciało się pograć w Tomb Raider na P133 to zdecydowanie lepiej do tego nadawał się Matrox;-)

Zmotywowany tą niespodzianką zrobiłem jeszcze raz testy w Final Reality dorzucając do zestawienia Ati Rage Pro Turbo. No i niestety ale wyszło, że w 3D Matrox’owi udało się minimalnie ale jednak wyprzedzić najwolniejsze Virge, dopiero Virge DX osiąga taki sam wynik co Matrox. Oczywiście mówimy tu o zaciekłym pojedynku w „trzeciej lidze”, wyniki tych „prawie akceleratorów” dramatycznie odstają od rozwiązań konkurencji.

Oczywiście wyniki Rivy 128 to jakaś perfidna prowokacja i manipulacja - nawet nie warto tego komentowaćWink „Wtedy” to chyba nie wyglądało to tak kolorowo – z tego co pamiętam to Riva bardzo długo borykała się z problemem niedopracowanych sterowników i wyniki takie jak w zestawieniu były by na przełomie 97/98 nie do osiągnięcia.
  
(You need to Login or Register to view media files and links) ( 15 KB | 1 Download )

Fajne są te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Jacques
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 32
Location: Wroclaw
Joined: 02. Aug 2013
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #1 - 26. Feb 2019 at 12:22
Print Post  
Dobra robota Smiley

Szkoda, że Tomb Raider nie ma jakiegoś "timedemo", żeby jeszcze dodatkowo pomierzyć FPS-y Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8096
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #2 - 26. Feb 2019 at 15:15
Print Post  
Łoooo! To rage pro tak ładnie śmiga? Mam takie chyba 8MB na Pci...
No i nie spodziewałem się, że matrox millenium II 8MB taka słabizna... a przecież montowali to w stacje graficzne... Katia i jakieś podobne nawet miały pluginy do matroksa...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #3 - 26. Feb 2019 at 16:39
Print Post  
Callahan wrote on 26. Feb 2019 at 15:15:
Łoooo! To rage pro tak ładnie śmiga? Mam takie chyba 8MB na Pci...
No i nie spodziewałem się, że matrox millenium II 8MB taka słabizna... a przecież montowali to w stacje graficzne... Katia i jakieś podobne nawet miały pluginy do matroksa...

Paaanie, ale do CATII to nie potrzebowałeś teksturowania. Mnóstwo tych pro akceleratorów ogarniało przede wszystkim geometrię, w drugiej kolejności oświetlenie. Szybko rysowały siatki i bryły.
  
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #4 - 26. Feb 2019 at 16:56
Print Post  
GL1zdA wrote on 26. Feb 2019 at 16:39:
Callahan wrote on 26. Feb 2019 at 15:15:
Łoooo! To rage pro tak ładnie śmiga? Mam takie chyba 8MB na Pci...
No i nie spodziewałem się, że matrox millenium II 8MB taka słabizna... a przecież montowali to w stacje graficzne... Katia i jakieś podobne nawet miały pluginy do matroksa...

Paaanie, ale do CATII to nie potrzebowałeś teksturowania. Mnóstwo tych pro akceleratorów ogarniało przede wszystkim geometrię, w drugiej kolejności oświetlenie. Szybko rysowały siatki i bryły.


No właśnie, te CADowskie akceleratory 2D były dostępne jeszcze w latach 80. W sumie to trochę żal, że nie było w ogóle akceleratorów do tej wczesnej nieteksturowanej grafiki 3D przeznaczonych na rynek konsumencki - taki Retaliator, Epic czy Darker w wysokiej rozdzielczości ależ to by było boskie... swoją drogą to ja uwielbiam taką nieteksturowaną grafikę wektorową 2D i 3D... W końcu te zaawansowane simy z drugiej połowy lat 90. jak A-10 Attack! i Cuba!, F/A-18 Hornet 3.0 czy Su-27 Flanker wyglądały pięknie właśnie przez to że nie epatowały rozmydlonymi teksturami rodem z Voodoo...

Swoją drogą pamiętam, że chyba jeszcze Rivę TNT wykorzystywałem w 3D Studio MAX właśnie do akceleracji wyświetlania w viewportach w Open GL-u i dawało to solidnego kopa na moim niezbyt mocnym wtedy komputerze (do czasu aż włączałem wyświetlanie tekstur - wtedy były często jakieś artefakty, jak też muliło się). Więc dla tych kart profesjonalnych bardziej istotna była solidna, stabilna implementacja Open GLa i podstawowe funkcje akceleracji 3D, a mniej fajerwerki używane w grach...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #5 - 26. Feb 2019 at 17:28
Print Post  
HanJammer wrote on 26. Feb 2019 at 16:56:
GL1zdA wrote on 26. Feb 2019 at 16:39:
Callahan wrote on 26. Feb 2019 at 15:15:
Łoooo! To rage pro tak ładnie śmiga? Mam takie chyba 8MB na Pci...
No i nie spodziewałem się, że matrox millenium II 8MB taka słabizna... a przecież montowali to w stacje graficzne... Katia i jakieś podobne nawet miały pluginy do matroksa...

Paaanie, ale do CATII to nie potrzebowałeś teksturowania. Mnóstwo tych pro akceleratorów ogarniało przede wszystkim geometrię, w drugiej kolejności oświetlenie. Szybko rysowały siatki i bryły.


No właśnie, te CADowskie akceleratory 2D były dostępne jeszcze w latach 80. W sumie to trochę żal, że nie było w ogóle akceleratorów do tej wczesnej nieteksturowanej grafiki 3D przeznaczonych na rynek konsumencki - taki Retaliator, Epic czy Darker w wysokiej rozdzielczości ależ to by było boskie... swoją drogą to ja uwielbiam taką nieteksturowaną grafikę wektorową 2D i 3D... W końcu te zaawansowane simy z drugiej połowy lat 90. jak A-10 Attack! i Cuba!, F/A-18 Hornet 3.0 czy Su-27 Flanker wyglądały pięknie właśnie przez to że nie epatowały rozmydlonymi teksturami rodem z Voodoo...

Może znajdziesz tu jakieś rodzyny: (You need to Login or Register to view media files and links)
Matrox Impression Plus chyba nie potrafił teksturować, ale na niego są całe 4 gierki Wink
  
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8096
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #6 - 26. Feb 2019 at 17:40
Print Post  
No chłopy, ale po co Integraph w takim razie wsadził mi Matroksa na płytę? Aaaaa, jeszcze, w tym Tyanie co kva.pl testował dwa klamoty to też Intergraph-siedział Matrox oryginalnie, jeszcze go gdzies tu mam. W Intergraph nie wiedzieli, że to nie akcelerator?  Cheesy
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #7 - 27. Feb 2019 at 07:23
Print Post  
Callahan wrote on 26. Feb 2019 at 17:40:
No chłopy, ale po co Integraph w takim razie wsadził mi Matroksa na płytę? Aaaaa, jeszcze, w tym Tyanie co kva.pl testował dwa klamoty to też Intergraph-siedział Matrox oryginalnie, jeszcze go gdzies tu mam. W Intergraph nie wiedzieli, że to nie akcelerator?  Cheesy

No właśnie, a w jakim Intergraphie miałeś tego Matroxa? TD czy TDZ? Bo TD to był "Technical Desktop", stacja robocza z szybkim 2D w wysokiej rodzielczości. W TDZ siedziały wszystkie potężne akceleratory 3D, a Matrox był sprowadzony do roli karty, z której system bootował.
  
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8096
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #8 - 27. Feb 2019 at 09:11
Print Post  
Aha! Mam oba TD...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #9 - 27. Feb 2019 at 09:45
Print Post  
Callahan wrote on 27. Feb 2019 at 09:11:
Aha! Mam oba TD...

W PL niestety Integraphów jest jak na lekarstwo. Ciężko znaleźć nawet TD, TDZ chyba nie widziałem nigdy. Już nie mówiąć o tych pełnych zestawach np. do Avida - z macierzami dyskowymi i firmowymi klawiaturami (jak tu (You need to Login or Register to view media files and links))
  
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8096
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #10 - 27. Feb 2019 at 11:52
Print Post  
Do avida mam całego ibm z pro z kartą i kontrolerem.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #11 - 27. Feb 2019 at 11:58
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
pewno to ma jakis zwiazek
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #12 - 27. Feb 2019 at 13:27
Print Post  
Callahan wrote on 27. Feb 2019 at 11:52:
Do avida mam całego ibm z pro z kartą i kontrolerem.

To masz farta, bo przy mnie typ rozbierał stanowisko Avid Symphony z IBMem na i840, bo musiał zwrócić karty i dongle, żeby im upgrade przyznali :/
  
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8096
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #13 - 27. Feb 2019 at 17:43
Print Post  
Wiesz jak ibm intellistation wygląda po 20 latach  Wink To chyba najgorszy typ obudowy jaki można było wymyśleć.... wszystko sie rozlatuje.  Ale jest w komplecie dongle na lpt do avid express albo cos takiego, na dysku w2k z oprogramowaniem. Ciekawi mnie karta córka z wyjściami vhd jakby scsi...
Dobra, to inny temat zagadnienia niż matroksy  Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Matrox kontra reszta świata
Reply #14 - 27. Feb 2019 at 19:22
Print Post  
@Rangun
chciałbys coś do testów tutaj jeszcze??? Chętnie dorzuciłbym swoje karty od Ark czy Virge GX2 na PCI... Albo VX jak coś to mów to bardzo chętnie Ci prześlę.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top