Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz (Read 7268 times)
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
10. Apr 2019 at 15:01
Print Post  
Zachęcony pobieżnym sprawdzeniem mojego najnowszego nabytku do retro a mianowicie starego  17" mionitora LCD EIZO i jego rewelacyjnymi wynikami, wpadłem na szalony pomysł. Cheesy

Zawodowo zająłem się jakiś czas temu kalibracją monitorów. Mam sprzęt, soft, trochę wiedzy i doświadczenia, itp itd. W czasach baniek nikt za bardzo nie zwracał na to uwagi, były monitory z kolorami "lepszymi i gorszymi", sęk w tym, że kolory NIE powinny być lepsze/gorsze, a wiernie odwzorowane lub nie. To co decydowało o jakości obrazu, im wierniejszy standardowi, tym lepszy obraz. A tak jakość wynikała bezpośrednio, z jakości toru analogowego, że był zbudowany z dobry podzespołów, były np przetworniki C/A 10bit zamiast 8bit, a np kable były dobre ekranowane, które NIE zbierały zakłóceń, a także, że monitor fabrycznie był skalibrowany na jak najwierniejszą reprodukcję sygnału.

Przyszedł mi więc szalony pomysł, aby zbadać jak ówczesne monitory się sprawowały, ale aby to przeprowadzić z głową potrzebował bym naprawdę dobrej jakiejś wzorcowej VGA z możliwie najlepszym Ramdaciem, najlepszymi przetwornikami C/A itp itd. To nie musi być karta z tamtej epoki, nawet wskazane by było aby to była karta na PCI-E działająca w Win7/10, ekstremalnie mogę się cofnąć do Windows XP jeśli karta będzie warta tego. Ważne aby karta nie ograniczyła mi możliwości monitora. Wydajność 3D nieistotna, może być zerowa.

Obecnie przy okazji ostatniego zakupu dostałem bańkę LG Flatron FT795+, byłby idealny na przetestowanie na początek. Tylko muszę mieć do czego go podłączyć.  Smiley

A tak wyglądają przykładowe raporty z kalibracji jeśli jesteście ciekawi:
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #1 - 10. Apr 2019 at 17:53
Print Post  
Matroxy zawsze słynęły z wyjątkowo dobrej jakości obrazu w 2D. W G450 posunęli się nawet do uziemienia radiatora (sic!). Osobiście nie znam nic lepszego jeśli chodzi o sygnał analogowy.

Inna sprawa, że nie jestem pewien czy jakość toru ma aż tak duże znaczenie dla parametru jakim jest deltaE. No ale pewnie wiesz ode mnie lepiej, ja jestem tylko hobbystą Roll Eyes
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #2 - 10. Apr 2019 at 18:14
Print Post  
Polecam Number Nine i Revolution 3D/IV. 3D słabiutkie, ale za to nadrabia jakością 2D Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #3 - 10. Apr 2019 at 18:21
Print Post  
W teorii "jakość" nie powinna mieć, w praktyce niestety może mieć. Przesył sygnału z VGA do monitora jest w 100% analogowa, jeśli ten tor będzie zbierał zakłócenia to sygnał jaki trafi do monitora też będzie zniekształcony, w końcu sami pamiętamy jakiś dziwne pływające pasy, czy cienie, etc.  Dlatego chcę uniknąć tego efektu używając źródło sygnału jak najwyższej jakości, aby np nie dorzucać dodatkowych niewiadomych wpływających na wynik końcowy.

Też się skłaniam właśnie ku jakiemuś matroxowi, tylko któremu... muszę poczytać które modele miały wyjątkowo dobrze zrobiony tor analogowy.

W przypadku DVI i nowszych cyfrowych temat toru obrazu nie istnieje, tam cały sygnał jest przesyłany zakodowany z korekcją błędów i ma się gwarancje tzw "bit perfect", bo albo obraz jest i masz "bit perfect" albo obrazu nie ma i masz "check signal cable".
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #4 - 10. Apr 2019 at 18:42
Print Post  
forteller wrote on 10. Apr 2019 at 17:53:
W G450 posunęli się nawet do uziemienia radiatora (sic!)

Zapytam z ciekawości. Czemu miał służyć taki manewr?
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #5 - 10. Apr 2019 at 19:19
Print Post  
314TeR wrote on 10. Apr 2019 at 18:21:
W teorii "jakość" nie powinna mieć, w praktyce niestety może mieć. Przesył sygnału z VGA do monitora jest w 100% analogowa, jeśli ten tor będzie zbierał zakłócenia to sygnał jaki trafi do monitora też będzie zniekształcony, w końcu sami pamiętamy jakiś dziwne pływające pasy, czy cienie, etc.  Dlatego chcę uniknąć tego efektu używając źródło sygnału jak najwyższej jakości, aby np nie dorzucać dodatkowych niewiadomych wpływających na wynik końcowy.

Też się skłaniam właśnie ku jakiemuś matroxowi, tylko któremu... muszę poczytać które modele miały wyjątkowo dobrze zrobiony tor analogowy.

W przypadku DVI i nowszych cyfrowych temat toru obrazu nie istnieje, tam cały sygnał jest przesyłany zakodowany z korekcją błędów i ma się gwarancje tzw "bit perfect", bo albo obraz jest i masz "bit perfect" albo obrazu nie ma i masz "check signal cable".

Nie zrozum mnie źle, ale dziwnie się czuję jak tłumaczysz mi takie rzeczy. Już któryś raz. W "normalnym" komputerze mam monitor z panelem 10-bit (8-bit + FRC) i sprzętową kalibracją. Żadne tam profesjonalne cuda, ale zajmuje się fotografią amatorsko, stąd zakup. Nie musisz mi działać jak działa D-Sub a jak DVI.

Wracając do rzeczy, to słaby sygnał ma wpływ głównie na ostrość i geometrię. Oczywiście na odwzorowanie kolorów również może mieć, ale w praktyce w kolorach nie widziałem różnic poza ekstremalnymi przypadkami. Mógłbyś w sumie porównać pod tym względem "referencyjnego" Matroxa z jakimś pospolitym GF2MX nie-pierwszoligowej firmy.

MarianX wrote on 10. Apr 2019 at 18:42:
forteller wrote on 10. Apr 2019 at 17:53:
W G450 posunęli się nawet do uziemienia radiatora (sic!)

Zapytam z ciekawości. Czemu miał służyć taki manewr?

Nie mam pojęcia, ale zrobili to Tongue
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #6 - 10. Apr 2019 at 20:02
Print Post  
A to nie jest tak, że na odwzorowanie kolorów największy wpływ ma RAMDAC, a reszta znikomy?
Też oddaję głos na Matroxa. To były najlepsze karty, polecane do fotoszopów. Współczesne VGA mają (o ile mają), tylko aby było.

BTW. muszę spróbować skalibrować swoje dwa CRT na trinitronach, pewnie by się okazało, że nadają się do foto lepiej niż LCD Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #7 - 10. Apr 2019 at 20:26
Print Post  
forteller wrote on 10. Apr 2019 at 19:19:
Nie zrozum mnie źle, ale dziwnie się czuję jak tłumaczysz mi takie rzeczy.


Nic bardziej mylnego - nie tłumaczę, ot takie luźne dywagacje.

Wracając do tematu - pogrzebałem i najlepszy tor analogowy z Matroxów wychodzi, że mają Parhelia, miały najszybsze RAMDACi i 10bitowy dekoder koloru, co w teorii umożliwiało uzyskania 1024 odcieni poszczególnego koloru vs 256. Obecnie 10 bitowy kolor cyfrowy z tego co wiem tylko Quadro i Fire Pro i tylko w specyficznych zastosowaniach przy wsparciu sterowników i programów. Inne domowe karty to max 8 bitowy kolor na kanał.

Muszę poszukać jakiegoś G400/G450 idealnie na PCI-E - jeśli w ogóle takie są.

forteller wrote on 10. Apr 2019 at 19:19:
Nie mam pojęcia, ale zrobili to Tongue


A to złącze nie jest 3 pinowe? Może przewidzieli tam posadzenie też wentylatora, a jak go nie było to zwyczajnie uziemiali radiator... tylko po co, jedyne dla mnie sensowne wytłumaczenie to ekranowanie układu.

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #8 - 10. Apr 2019 at 20:50
Print Post  
MarianX wrote on 10. Apr 2019 at 18:42:
Nie mam pojęcia, ale zrobili to Tongue

Może EMI? Albo upływy, czy coś na co jestem za głupi.... Wink
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #9 - 10. Apr 2019 at 20:56
Print Post  
Tak jak koledzy piszą Matroxy zawsze miały najlepsze wyjścia analogowe z kart "dla ludu". Pisze w cudzysłowie, bo w praktyce i tak typowego Kowalskiego nie było stać na taką kartę (nawet jak wszedł Mistique w cenie dla ludu, to i tak nikt go nie parował z Voodoo, tylko wybierał S3, bo te przewody od Voodoo i dodatkowe złącza i tak psuły efekt...). Ze starych to Millenium 1/2 (na zwykłe PCI) oraz Mystique. Z innej stajni to #9 Imagine 128 ale tylko pod Windows, bo do DOS używały osobnego układu Cirrus Logiczne. Na AGP z epoki P2 to G200, bardzo dobra jakosc obrazu i przyzwoita wydajność, gdzieś na poziomie Voodoo 1. Z epoki P3 takim świętym gralem jakości i highendu był G400Max, który miał rewelacyjne wyjście używane jako odniesienie podczas testów innych kart oraz super wydajność na poziomie TNT2 Ultra. Poza tym Matrox wprowadził w niej środowiskowe mapowanie wybojów - użyte np. w Expendable i Slave Zero. G450 to była karta typowo do prac graficznych 2D, miało ucięta szynę pamięci do 64bit ale jakośc wyjścia jak na Matroxa przystało top. Matrox Parhelia tak jak sam wyszukales była uznawana za szczytowe osiągnięcie jeżeli chodzi jakosc obrazu właśnie ze względu na 10 bitowy kolor. Monitor analogowy czy się dało do niej podpiąć? Tego nie wiem, bo miała porty DVI ale nie pamiętam, czy w wersji  portem analogowym. Parhelia występowała w wersji AGP oraz PCI-X 64bit. Z karta Matrox znowu ciekawe dodatki wprowadził typu mapowanie przemieszczeń (tylko na dwmkach w tamtych czasach znalazło wykorzystanie) oraz specjalny antyaliasing. Kilka lat używałem tej karty, fajne sterowniki, dobra jakość obrazu i obsługa najwyższych rozdzielczości ale wyraźnie do gier lepsze były Radeony oraz GeForce (pomimo teoretycznie genialnej specyfikacji Matroxa).
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #10 - 10. Apr 2019 at 21:52
Print Post  
314TeR wrote on 10. Apr 2019 at 20:26:
forteller wrote on 10. Apr 2019 at 19:19:
Nie zrozum mnie źle, ale dziwnie się czuję jak tłumaczysz mi takie rzeczy.


Nic bardziej mylnego - nie tłumaczę, ot takie luźne dywagacje



A ja muszę przyzna ze chociaż do pracy wykorzystuje profesjonalne skalibrowane Nec’ki to ni w ząb nie wiedziałem o tym jak to działa... miałem podpinać oba przez display port, karta ma 3 display porty i ma
działać i być zgodne z tym co wychodzi z drukarni w danym profilu... a jak leci do niej sygnał itp tego nie wiedziałem...

 
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #11 - 10. Apr 2019 at 22:13
Print Post  
Aby przebadać tak jak założyłem, aby miało to ręce i nogi muszę sobie zbudować środowisko testowe i usunąć maksimum zmiennych. Niestety nie mam żadnego sprzętowego generatora z wyjściem DSUB, to co mam to ma SDI i HDMI, oraz ostatnio też korzystam z RPi bo okazuje się, że daje radę. Tylko to wszystko są generatory cyfrowe... Przejściówki DP->DSUB nie dotknę, bo tam pewnie będzie jazda bez trzymanek, więc jako najlepsza opcja to dobra karta z dobrym ramdaciem, dobrym przetwornikiem C/A i elementami w torze analogowym. Do tego karta musi poprawnie działać w minimum Windows 7, które wymagają programowe generatory plansz testowych. To mi trochę ogranicza sprzęt, a że dziś standardem jest PCI-E i dla mojej wygody konkludując byłby najlepszy jakiś Matrox z 1xDSUB na PCI-E.

Pytanie czy jest takie Matrox na PCI-E z wyjściem DSUB?

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #12 - 10. Apr 2019 at 22:54
Print Post  
314TeR wrote on 10. Apr 2019 at 18:21:
W przypadku DVI i nowszych cyfrowych temat toru obrazu nie istnieje, tam cały sygnał jest przesyłany zakodowany z korekcją błędów i ma się gwarancje tzw "bit perfect", bo albo obraz jest i masz "bit perfect" albo obrazu nie ma i masz "check signal cable".


Tylko, że wcale nie.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #13 - 10. Apr 2019 at 23:17
Print Post  
314TeR wrote on 10. Apr 2019 at 22:13:
Pytanie czy jest takie Matrox na PCI-E z wyjściem DSUB?


Możesz kupić ze starszych modeli (tanio) np. P650+przejściówkę wyciągająca sygnał analogowy ze złącza DVI. Jak koszt nie gra roli to Matrox wciąż produkuje karty, możesz kupić sobie np.:
(You need to Login or Register to view media files and links)
lub G550
(You need to Login or Register to view media files and links)

W obu przypadkach przejściówka konieczna ale nie jest to żaden aktywny przelot ingerujący w sygnał, jedynie z DVI wyciąga sygnał analogowy na Dsub. Jak kupisz dobrą/lub pewnie masz bo kiedyś często dodawali do kart, to będzie gut gut.
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #14 - 10. Apr 2019 at 23:45
Print Post  
A Matrox Parhelia APVe ?
Na pcb tylko wyjscia DVI ale czy te DVI nie maja w sobie tez sygnału analogowego? W zestawie jest chyba tez kabel DVI-DVI+wyodrebniony na DSUB analog
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top