Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz (Read 7267 times)
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #15 - 11. Apr 2019 at 00:34
Print Post  
pawlak wrote on 10. Apr 2019 at 23:45:
A Matrox Parhelia APVe ?


To najlepsza znana mi karta pod względem toru analogowego - niestety nie widzę ani jednego ogłoszenia, więc podejrzewam, że też trudna do kupienia a ceny jej będą pewnie już bliższe kolekcjonerskim niż sprzętu "ze złomu".

udam_u wrote on 10. Apr 2019 at 23:17:
lub G550

To dobry wybór. Jest wersja na PCI-E 1x, oficjalne sterowniki są do łącznie Win 8.1 - pewnie W10 ma już domyślnie.

udam_u wrote on 10. Apr 2019 at 23:17:
Możesz kupić ze starszych modeli (tanio) np. P650+przejściówkę wyciągająca sygnał analogowy ze złącza DVI.


A to będzie będzie jeszcze lepsza opcja. P650 to z tego co znalazłem to Parhelia-LX, czyli ten sam RAMDAC 400/400MHz (w G550 jest 360/230MHz). Niestety to dość stara karta i sterowniki maks Vista, kiedy G550 klepią do dziś.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #16 - 11. Apr 2019 at 01:56
Print Post  
Tak sobię czytam i Parhela wprowadziła 10bit czego nikt długo nie dokonał ale w koncu np. radeony poczynając od HD4870? Maja już 10bit, 400 ramdac. Będzie gorszy obraz od  Parheli?

Tu nowa karta z vga:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Tzn gpu nie ma ramdac tylko karta ma na sobie dac adapter.


Zapytam wprost bo mnie to teraz zaciekawiło. Czy dzisiejsze karty "domowe", tzn te ostatnie z DVI-I czyli analogowym sygnałem jak dobrze rozumiem, nadal odstaja jakoscią obrazu od Parheli?
  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #17 - 11. Apr 2019 at 18:32
Print Post  
Konia z rzędem temu, kto w obiektywny sposób jest w stanie to ocenić (używając metod naukowych, czyli takich, które da się zreprodukowac). Wydaje mi się, że w obecnych kartach nikt już z tym specjalnie nie eksperymentuje (jakość wyjścia analogowego), tylko stosuje się jakieś rozwiązania powszechnie uznane za sprawdzone w postaci "fundamental building block" dostarczające przyzwoita jakość, która jest uznawana za dobrą przez zwykłego zjadacza chleba. Parhelia zapewne pod tym względem była bardziej pieczołowicie przygotowywana, tylko czy człowiek swoim wzrokiem potrafi dostrzec różnice, które są tak małe, że ich po prostu nie widać? Ten 10 bitowy kolor zapewne da się na profesjonalnym monitorze dostrzec, np w przejściach odcieni szarości ale jakość sygnału aby udowodnić trzeba by mieć urządzenie pomiarowe o klasę bardziej czułe niż to mierzone i dodatkowo zadanie jest trudne bo finalny obraz jest składowa wielu czynników, które są ze sobą skorelowane, czyli duża złożoność tego zadania jest aby obiektywnie ocenić. Tongue Najlepiej się stare tanie grafiki ocenia, bo tam często niedomagania są tak duże, że na monitorze widać od razu (przepraszam za truizm). xD
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #18 - 11. Apr 2019 at 20:43
Print Post  
No ale po to właśnie są kolorymetry. Żeby obiektywnie zmierzyć gamut, wyznaczyć krzywe korekcji dla monitora, skompensować black level drift i wpływ oświetlenia zewnętrznego. I robią to naprawdę dokładnie. Kosztują też słono Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #19 - 11. Apr 2019 at 21:00
Print Post  
Zgadzam się z częścią o której piszesz ale badanie jakości wyjścia analogowego poprzez pomiar pośredni na monitorze kolorymetrem jest po pierwsze pomiarem pośrednim (zależy od tego jak elektronika monitora przetworzy sygnał z karty graficznej). Poza tym wydaje mi się, że w przypadku wyjść analogowych kolory to tylko jedna z kilku składowych obrazu - przychodzi mi tutaj jeszcze np. na myśl geometria, pamiętam jak na CRT musiałem ją korygować pokrętłami. Czy idealny sygnał analogowy implikuje mniejsze problemy z ustawianiem geometrii ekranu? Dlatego to zagadnienie wydaje mi się dość trudne do obiektywnego ocenienia całościowego - jedna cyfra jako wynik (jak wtedy dobrać wagi, które chyba by musiały istnieć aby całościowo to ocenić?).
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #20 - 11. Apr 2019 at 21:43
Print Post  
Dlatego mniej lub bardziej takie porównanie będzie zawsze obarczone jakimś błędem. Bardziej mi chodziło o to aby zobaczyć jak radził/radziły sobie faktycznie monitory CRT z tamtego okresu. Kolorystyka którą mierzy się np kolorymetrem czy spektrofotometrem (spektroradiometrem) to tylko jedna z wielu składowych które decydowały o jakości obrazu. Równie ważna była geometria. Nie mniej usuwając najsłabsze ogniwo - tu kartę graficzną niskich lotów - możemy złapać punkt odniesienia do porównań np 2 różnych modeli na tej samej karcie. Najważniejsze wg mnie aby zminimalizować problem zakłóceń zbieranych z komputera. Im mniej takich słabych ogniw, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania jakiś w miarę powtarzalnych wyników.

Nie omieszkam też porównać np skalibrowanego monitora CRT/LCD na np Matroxie, z wyjściami innych kart, nawet z zwykłej ciekawości aby zobaczyć czy będzie różnica.

Teraz już właściwie czekam na sprzedawcę aż się ogarnie... ostatecznie padło na G550 na PCI-E ze względu głównie na cenę. Parhelia jest dla mnie o wiele za droga aby się pobawić.

Poniżej wrzucam czysto poglądówkę aby pokazać "mniej więcej" o co chodzi w różnicy pomiędzy 8 a 10 bitowym kolorem. Oczywiście w rzeczywistości takie efekty nie zawsze są widoczne, zależy od kontentu, nie mniej przy przejściach tonalnych. Ja uważam, że i tak 8 bit to obciach w dzisiejszych czasach, przecież to zaledwie miks po 256 odcieni czerwonego, zielonego i niebieskiego.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #21 - 11. Apr 2019 at 21:45
Print Post  
Geometria to raczej kwestia monitora CRT. Na LCD trzeba co najwyżej dopasować wysokość i szerokość obrazu. Natomiast problemem mogą być zakłócenia - falowanie obrazu, banding, nierówny poziom sygnału składowych koloru, śnieżenie. Wszystko to przerabiałem na PC i na scandoublerach/upscalerach z Amigą, C64 i Atari.

Tak BTW. Mam przejściówkę do Maca miniDP/VGA, chyba sobie podłączę starego CTXa CRT i skalibruję.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #22 - 11. Apr 2019 at 21:59
Print Post  
Niestety piekiełko analogowego "transportu" obrazu wprowadzało tyle potencjalnych elementów degradacji, że dobrze, że ten etap mamy już za sobą.


Jenot wrote on 11. Apr 2019 at 21:45:
Tak BTW. Mam przejściówkę do Maca miniDP/VGA, chyba sobie podłączę starego CTXa CRT i skalibruję.

Paradoksalnie najlepszy wg mnie do kalibracji monitorów nie jest żaden komercyjny program a opensourcowy DisplayCAL. Jak masz przynajmniej i1 Display Pro, to efekt możesz mieć całkiem zacny. Najważniejsze zbalansuj składowe RGB na 6500K przed przystąpieniem do kalibracji, ale to pewnie wiesz.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #23 - 11. Apr 2019 at 23:00
Print Post  
Wiem, wiem. Używam displaycal (a właściwie dispcalgui) z i1display pro właśnie (pod linuksem, na MacOS i Windzie) . Jedyną zaletą oprogramowania od x-rite jest kompensacja oświetlenia otoczenia.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #24 - 11. Apr 2019 at 23:34
Print Post  
Jenot wrote on 11. Apr 2019 at 23:00:
Wiem, wiem. Używam displaycal (a właściwie dispcalgui) z i1display pro właśnie (pod linuksem, na MacOS i Windzie) . Jedyną zaletą oprogramowania od x-rite jest kompensacja oświetlenia otoczenia.


A znasz  hcfr? W DisplayCAL nie zobaczysz "prosto" przebiegu balansu bieli (RGB) w całym zakresie IRE. DisplayCAL przed zaczęciem kalibracji pozwala Ci ustawić te 3 składowe, większość baniek pozwala na regulację, ale często ustawienie dla 100% IRE psuje bardziej "środek" niż zostawienie popsutego maksa. W hcfr prosto zbadasz jak się zachowuje matryca.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #25 - 12. Apr 2019 at 08:10
Print Post  
314TeR wrote on 11. Apr 2019 at 21:43:
Parhelia jest dla mnie o wiele za droga aby się pobawić

Mam Parahelię ale na AGP. Jeśli taka Ci pasuje to mogę pożyczyć Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #26 - 12. Apr 2019 at 09:55
Print Post  
MarianX wrote on 12. Apr 2019 at 08:10:
Mam Parahelię ale na AGP. Jeśli taka Ci pasuje to mogę pożyczyć Smiley
                   


Bardzo dziękuję za ofertę. Jak tylko uruchomię stanowisko testowe (system) i będę miał jakieś już sensowne wyniki to odezwę się. Jestem bardzo ciekawy porównania. Nie omieszkam poeksperymentować i porównać różne VGA.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #27 - 12. Apr 2019 at 10:26
Print Post  
Po pracy mogę podesłać fotki. Nie testowałem jej dokładnie bo nie ma sterów pod Win9x, sprawdziłem tylko zegary pod XP Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #28 - 15. Apr 2019 at 16:04
Print Post  
Mam G550 PCI-E - nawet całkiem świeża - z 2014 roku. Pewnie przed świętami nie odpalę stanowiska testowego, ale obiecuję po świętach pierwsze testy.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Jaka karta DSUB (VGA) ma najlepszą jakość obraz
Reply #29 - 15. Apr 2019 at 16:43
Print Post  
Pokaż jak wygląda w OpenGL  Roll Eyes
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top