Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Project PCB (Read 2609 times)
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Project PCB
19. Jul 2019 at 15:35
Print Post  
Słuchajcie podjąłem się tematu dla pewnej firmy skopiowania PCB.
Na razie jestem na etapie czyszczenia płytki. Wszystkie elementy zdjęte, kolejny etap to usunięcie cyny i przy kolejnym etapie mam dylemat. Potrzebuje usunąć soldermaske. Filmików naoglądałem się sporo, prawie wszystkie to mechaniczne usuwanie... a nie da się chemicznie ? Ktoś kiedyś coś widział ? słyszał ?

Płytka dwuwarstwowa, muszę ją w jakiś sposób później do gerberów sprowadzić.... ViewMate Deluxe ponoć jest w stanie zrobić to ze skanów (pliki BMP). Ale czas pokaże jaka będzie droga do efektu końcowego.

Są tylko 2 układy programowalne Atmela, do jednego wsad już mam, drugi poleci do chin na operacje... no i jeszcze rozkminka elementów smd...
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #1 - 19. Jul 2019 at 15:51
Print Post  
Rozpuszczalnik na bazie chlorku metylenu powinien dać radę (można kupić nawet czysty chlorek metylenu). Tylko ostrożnie z tym, bo to zjadliwe.

Drobnoziarnisty papier ścierny wg mnie jest najszybszą i najbezpieczniejszą metodą. Ja w każdym razie go używam przy naprawie płytek.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #2 - 19. Jul 2019 at 16:02
Print Post  
HanJammer wrote on 19. Jul 2019 at 15:51:
Drobnoziarnisty papier ścierny wg mnie jest najszybszą i najbezpieczniejszą metodą. Ja w każdym razie go używam przy naprawie płytek.

Tylko po wygrzaniu itp i ściąganiu cyny plecionką mam pewne obawy czy potem traktowanie papierem ściernym nie usunę np niektórych padów Cheesy
Czytałem też o tym chlorku, chyba go kupię, drogi nie jest.

Chiny potwierdziły możliwość skopiowania MCU teraz tylko kasa i do przodu hehe.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #3 - 19. Jul 2019 at 16:38
Print Post  
Varus wrote on 19. Jul 2019 at 16:02:
HanJammer wrote on 19. Jul 2019 at 15:51:
Drobnoziarnisty papier ścierny wg mnie jest najszybszą i najbezpieczniejszą metodą. Ja w każdym razie go używam przy naprawie płytek.

Tylko po wygrzaniu itp i ściąganiu cyny plecionką mam pewne obawy czy potem traktowanie papierem ściernym nie usunę np niektórych padów Cheesy
Czytałem też o tym chlorku, chyba go kupię, drogi nie jest.

Chiny potwierdziły możliwość skopiowania MCU teraz tylko kasa i do przodu hehe.


Kiedyś z ciekawości testowałem jak długo trzeba trzeć żeby usunąć ścieżki czy pady i o ile przez solder maskę przetarłem się w zasadzie od razu to żeby zetrzeć miedź musiałem trochę się namachać. To oczywiście może zależeć od konkretnego laminatu (grubość warstwy miedzy) ale nie jest to tak łatwe jak się wydaje.
Przy czym ja używam papieru wodnego o ziarnie max. 800.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
merceny
Junior Member
**
Offline


Not So Retro

Posts: 190
Location: Pomorskie
Joined: 17. Feb 2018
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #4 - 19. Jul 2019 at 18:11
Print Post  
Kiedyś interesowałem się trochę tematem to za bardzo niezawodną metodę podawało się przemysłowe maszyny do szlifowania (bardzo duża precyzja i równy szlif) - niestety nie wiem jak te urządzenia się nazywają i poległem przy szukaniu takich usług w PL. Gdzieś był filmik na ten temat na YT z zagranicy - zdzierali tak płytkę kilkuwarstwową i było cacy.

Z metod nieinwazyjnych dostępny jest rentgen 3d. Tzn. dostępny jest... Kiedyś przepytałem kilkanaście potencjalnych usługodawców, którzy mieli w ofercie usługi z rentgenami 3D i nikt się nie odezwał na zapytanie Smiley Za to ktoś z jednej firmy, która takie urządzenia sprzedawała kierował na jakąś instytucję naukową. Niestety, temat sprzed kilku lat i nie wiem gdzie szukać ale jeśli kręcisz się w tych kręgach lub masz jakiś znajomych to możliwe, że szybko Cię tam nakierują, warto zapytać nawet na przyszłość jeśli planujesz więcej podobnych akcji Smiley

Z metod ręcznych faktycznie chyba najczęściej wybiera się delikatny papier ścierny i ręczne zdzieranie warstw. Powolność tego procesu w przypadku płytek wielowarstwowych i pojedynczych dostępnych egzemplarzach badawczych raczej traktuje się jako zaletę niż wadę. Ale wszelkie metody ścierne traktuje się z góry jako metody destruktywne, po których powinno się zrobić duplikat w oparciu o pozyskaną próbę ze źródła.
Edit: I jeszcze ważna uwaga z tego zakresu była taka, że powierzchnia ścierna musi być płaska i równo przylegać. Tzn - papier nakładało się na takie urządzenie z uchwytem (nie jestem fachowcem z tego zakresu, nie wiem jak to się nazywa :/), które miało prosty, płaski spód. Płytka mocowana na sztywno do blatu i wtedy prostymi ruchami na płasko z pomocą tego czegoś szlifowało się powoli warstwy PCB. Chodziło m.in. o to aby uniknąć jakichkolwiek dołków przy szlifowaniu.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #5 - 19. Jul 2019 at 18:18
Print Post  
merceny wrote on 19. Jul 2019 at 18:11:
Powolność tego procesu w przypadku płytek wielowarstwowych i pojedynczych dostępnych egzemplarzach badawczych raczej traktuje się jako zaletę niż wadę

Ale po co RTG, szlifowanie itp jak to zwykłe PCB dwustronne?
Potrzebuje usunąć soldermaskę, żeby lepsze zdjęcie/skan wyszedł.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
merceny
Junior Member
**
Offline


Not So Retro

Posts: 190
Location: Pomorskie
Joined: 17. Feb 2018
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #6 - 19. Jul 2019 at 18:25
Print Post  
Varus wrote on 19. Jul 2019 at 18:18:
merceny wrote on 19. Jul 2019 at 18:11:
Powolność tego procesu w przypadku płytek wielowarstwowych i pojedynczych dostępnych egzemplarzach badawczych raczej traktuje się jako zaletę niż wadę

Ale po co RTG, szlifowanie itp jak to zwykłe PCB dwustronne?
Potrzebuje usunąć soldermaskę, żeby lepsze zdjęcie/skan wyszedł.


Wybacz, zmęcznie Sad Coś pomieszałem i wkręciłem sobie, że szukasz metod na dojście do ścieżek w płytkach wielowarstwowych  Lips Sealed

Edit - jako ciekawostka, może coś się przyda:
(You need to Login or Register to view media files and links)

W artykule podają dwa środki chemiczne - Ristoff C-8 i Magnastrip 500
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #7 - 19. Jul 2019 at 19:02
Print Post  
merceny wrote on 19. Jul 2019 at 18:11:
Kiedyś interesowałem się trochę tematem to za bardzo niezawodną metodę podawało się przemysłowe maszyny do szlifowania (bardzo duża precyzja i równy szlif) - niestety nie wiem jak te urządzenia się nazywają i poległem przy szukaniu takich usług w PL. Gdzieś był filmik na ten temat na YT z zagranicy - zdzierali tak płytkę kilkuwarstwową i było cacy.


Frezarki CNC faktycznie niezastąpione przy większej ilości warstw, ale do solder maski tylko niepotrzebne Wink
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #8 - 22. Jul 2019 at 12:32
Print Post  
Chlorek metylenu zamówiony. Z PCB usunięte elementy. Teraz faza z topnikiem i usuwaniem resztek cyny, potem mycie i w ciągu kilku dni próba ściągnięcia soldermaski.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #9 - 29. Jul 2019 at 15:53
Print Post  
merceny wrote on 19. Jul 2019 at 18:25:
W artykule podają dwa środki chemiczne - Ristoff C-8 i Magnastrip 500
                   

Szukałem tych dwóch środków, żadnego nie znalazłem, nawet ceny... Tylko opisy i odnośniki do firm, które też tylko produkt opisują...


HanJammer wrote on 19. Jul 2019 at 15:51:
Rozpuszczalnik na bazie chlorku metylenu powinien dać radę (można kupić nawet czysty chlorek metylenu)

Chlorek metylenu (czysty) nie działa, nawet całonocne moczenie nic nie dało.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Project PCB
Reply #10 - 07. Aug 2019 at 14:08
Print Post  
Dremel niszczy ścieżki...

Poddałem się, PCB leci jutro do Chin. Jak to wypali, kolejna poleci karta Voodoo4 4500 AGP. Ale to już w innym wątku.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top