Page Index Toggle Pages: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 64 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Fotografie kart dźwiękowych (Read 178252 times)
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #315 - 19. Aug 2017 at 09:38
Print Post  
ten chip w niektórych jest a w niektórych  nie , bodajze to jest DSP .W grajkowaniu nie przydatny
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4212
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #316 - 19. Aug 2017 at 09:45
Print Post  
Ten chip dodaje obsługę efektów, które praktycznie nigdy nie były wykorzystywane.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #317 - 19. Aug 2017 at 10:11
Print Post  
Dokładnie tak. To jest tzw. CSP i on był powiązany z jakimiś funkcjami z syntezą mowy (hehe synteraztor Ivona miał na tym chodzić)... ale nie znam niczego co by to wykorzystywało...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #318 - 21. Aug 2017 at 11:38
Print Post  
A teraz na Hip-Hopowo... takie rapy ziom  Wink

Roland RAP-10 - karta dźwiękowa od Roland'a. Takie karty jak LAPC-I (z drobnym wyjątkiem związanym z tym, że LAPC to połączone na isa MPU-401 oraz CM32L - którym oprocz midi ma też kilka efektów dźwiękowych wykorzystywanych przez kilka gier) czy moduły midi to tylko karty "muzyczne" a ta jest także kartą dźwiękową - czyli daje także np. odgłosy strzałów a nie tylko soundtrack... nie wiem czy czytelnie to wytłumaczyłem  Tongue

A już w drodze jest do mnie pudełko do tego zestawu oraz Breakout BOX MCB-10... Więc będzie mój ulubiony boxowy komplecik Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #319 - 21. Aug 2017 at 12:15
Print Post  
Czyli karty dzwiękowe i muzyczne to dwie różne rzeczy? Które są powszechniejsze?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #320 - 21. Aug 2017 at 12:57
Print Post  
A więc tak:
zauważ że w wielu grach (mówię o DOS'ie) ustawiasz oddzielnie Music i oddzielnie Sound (lub effects)... Muzyka jest generowana przez midi - czyli odgrywana z nutek instrumentami, które są nagrane na karcie... natomiast dźwięki - czyli np. wystrzały, odgłos silników, pykanie jak zmieniasz pozycje w menu itp to są już efekty.

większość kart - jak np. wszystkie soundblastery to karty i dźwiękowe i muzyczne (choć określenie jedno i drugie potocznie są stosowane zamiennie mimo, że to nie do końca to samo). Czyli zarówno w ustawieniach dźwięku jak i muzyki ustawiasz sound blaster...

Nie ma kart tylko dźwiękowych (przynajmniej ja się z taką nie spotkałem)... ale są karty tylko muzyczne i z regóły są one dużo lepsze... to karty od yamahy, rolanda itp. czyli od tych firm segmentu pro lub hi-end (jeśli można tak to nazwać)... yamaha zna się na keyboardach, modułach midi i dźwięku w ogóle - oni się nie bawią w pif-pafy w grach tylko robią super muzykę w XG czy General midi. Wieć w takim przypadku masz dwie karty - np. sound blastera czy jakiegoś crystala bąź ESS, który daje Ci dźwięki... i drugą kartę np. Yamaha sw60xg, która robi muzykę - wtedy efekt jest najlepszy!
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #321 - 21. Aug 2017 at 22:16
Print Post  
Jak nazwał byś kartę która jednocześnie jest muzyczną i dzwiękową?

Czyli sens łączenia dwóch kart jest taki że lepsza od efektów robi efekty a lepsza od muzyki robi muzykę? Teraz wytłumacz mi dlaczego łączysz kilka kart? Jedna lepiej spisuje się lepiej w jednej grze a druga w innej itd?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #322 - 21. Aug 2017 at 22:31
Print Post  
Wydaje mi się, że karta muzyczna to taka, która daje tylko muzykę, ponieważ nie ma kart tylko dźwiękowych - więc można przyjąć, że karta dźwiękowa to taka, która daje i efekty i muzykę.

MarianX wrote on 21. Aug 2017 at 22:16:
Teraz wytłumacz mi dlaczego łączysz kilka kart? Jedna lepiej spisuje się lepiej w jednej grze a druga w innej itd


Dokładnie tak. Różne gry były pisane natywnie pod różne karty i na nich lepiej brzmią. To tak jakbyś miał kilka grafik na raz - na jednej odpalał gry, która najlepiej działają i wyglądają na glide na innej te na d3d na innej itp. itd.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #323 - 21. Aug 2017 at 23:13
Print Post  
Hehe chyba zaczynam łapać, będą ze mnie ludzie Wink Czy karty dzwiękowe korzystają z różnych standardów jak dla porównania D3D, Glide czy opierają się na kompatybilności z np sound blaster itp?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #324 - 21. Aug 2017 at 23:22
Print Post  
Tak i to właśnie o to chodzi... genereal midi, sound canvas, wavetable... dotego różni ne firmy np. ensoniq brzmi inaczej niż gravi itp. ...

właśnie o to chodzi! zaczynasz kumać!
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #325 - 22. Aug 2017 at 00:05
Print Post  
Ostatnie pytanie na dziś. Pamiętasz te dwie dziadowskie karty o które pytałem na PM, po co w takich cieniasach złącze wavetable?. To tak jakbym w virge miał opcję do podłączenia modułu z T&L
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #326 - 22. Aug 2017 at 00:34
Print Post  
No bo kartę możesz mieć i beznadziejna ale jak podepniesz pod nią super kartę córkę - np yamaha db50 to masz rewelacyjna muzykę bo ona idzie z karty córki... a z tamtej lipnej idzie tylko dźwięk efektów

Wiec ta karta sama w sobie ma zwykły dźwięk i lipne midi... ale jak zastąpisz jej midi takim z karty cokrki to masz wypas...

  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #327 - 22. Aug 2017 at 09:18
Print Post  
Z db jest taki problem ze wchodzi tylko na najwieksze blastery , na mała karte fizycznie nie chce się zmiescic . To tak bajdewej kart córek
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #328 - 22. Aug 2017 at 09:35
Print Post  
Tak, dlatego czasem w kartach takich małych - jak wavetable jest na samym dole - to jest "do góry nogami" aby karta córka była przekręcona do góry... ale często niestety nie pasuje... morał z tego taki, że lepiej mieć lepszą "kartę matkę"  Wink
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #329 - 22. Aug 2017 at 10:40
Print Post  
można by wykonać kabelek i db podwiesić
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 64
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top