Page Index Toggle Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 20 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Współczesny dream build (Read 56782 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #60 - 11. Jun 2019 at 23:53
Print Post  
Weź po prostu te Industriale 2000RPM. Może nie ta liga, ale ja mam Fractala R4 który jest umiarkowanie przyzwoicie wyciszony i naprawdę słyszę te wentylatory dopóki nie zejdą poniżej 500RPM.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #61 - 12. Jun 2019 at 00:39
Print Post  
forteller wrote on 11. Jun 2019 at 23:53:
Weź po prostu te Industriale 2000RPM

Tak zrobię chyba. Skoro są PWM to zawsze mogę z nimi trochę poświrować, a skoro radiator ma małe FPI a wiatraki będą w push-pull to może i 500RPM wystarczy?

m4us wrote on 11. Jun 2019 at 23:53:
a propos wc - jak dlugo to musi dzialac niepodpiete do sprzetu zeby uznac za szczelne?
i jak taki kosmiczny uklad przetestowac gdzie wszystko dogiete na wymiar?

Do tego jeszcze nie doczytałem...  Grin Wink
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #62 - 12. Jun 2019 at 02:39
Print Post  
Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 23:20:
Jeśli na górę się nie zmieści taka gruba chłodnia w push-pull to wybiorę jedno oczko cieńszą aby był push pull.

Tylko w ten sposób tracisz sporo na wydajności. Chłodnica 50mm z samym systemem push, będzie wydajniejsza niż 25 push/pull.

Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 23:20:
U mie z jednej strony będą dwa loopy - a nie jeden wielki - więc to sprawia, że aż takie ciśnienie nie jest potrzebne.

Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 23:20:
teraz muszę poczytać odnośnie systemów zarządzania.


Zacznij od rozpoznania możliwości systemów kontrolnych. Jednym z najbardziej rozbudowanych jakie mi są znane jest (You need to Login or Register to view media files and links), umożliwia on łącznie podłączenie w maksymalnej rozbudowie:
12 fan outputs (można potraktować jak kanały)*
64 temperature sensors
6 pumps
14 flow sensors
4 fill level or pressure sensors
9 RGB outputs
1 relay contact

W bazie Aquaero ma wyjście na 4-ry niezależne kanały PWM - jak chcesz mieć więcej, musisz dopić moduły rozszerzeń. Aquaero ma też swój system (magistralę) aquabus do komunikacji z różnymi komponentami jak czujniki przepływu, moduły rozszerzeń do np wentylatorów, czy wg mnie chyba najważniejsze, komunikacji z pompą. To strasznie upraszcza kablologie i budowanie, ponieważ nie musisz się martwić sterowaniem pompą.

Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 23:20:
Z tego co widze wejdzie mi nawet rezerwuar 300 - czy mam rozumieć żę im większy tym lepszy?!?

Będziesz miał i tak ogromną pojemność w układzie, więc zwiększanie objętości rezerwuarem nie wpłynie w żaden sposób na wydajność. Tu uwzględnij przede wszystkim kompatybilność z wybraną pompą i czynnik wizualny czy inne osobiste preferencje.

forteller wrote on 11. Jun 2019 at 23:45:
Jeśli ten temat jest jeszcze aktualny to Noctua przy 700 RPM jest słyszalna Wink Dopiero 500RPM i mniej to cisza.

Jest wiele modeli wentylatorów Noctua - 12cm nie równa 12cm. Nie napisałeś do której się odnosisz. Nie mniej każdy wentylator przy 700rpm będzie słyszalny. Też zalezy z jakiej odległości "słuchasz", im bardziej zbliżasz głowę do wentylatora to w odpowiedniej odległości i 400rpm usłyszysz. Zresztą wg mnie i tak nie bardzo jest co wybrać lepiej, inne wentylatory z niskim ciśnieniem zwyczajnie nie przepchną powietrza przez układ, a moc wentylatorów nie bierze się z próżni. Wink

Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 23:20:
nawet z FPI 16 będę potrzebował systemu Push Pull

Rozważ wszystkie zalety za i przeciw systemu push/pull vs samego push. Wg mnie jedyna zaleta systemu push/pull to wygląd i tzw czynnik overkill. W praktyce dołożenie dodatkowej sekcji pull zredukuje Ci temperatury o maks 0,5-1 stopnia, a podniesie hałas, w końcu jak planujesz system z dwoma chłodnicami 480 to będzie 8-siem wentylatorów przy samym push, ale już 16 przy push/pull. To też musisz okablować. odpowiednio rozdzielić na sekcje, policzyć czy nie przeciążasz poszczególnych wyjść z kontrolera. Aquaero w najbardziej rozbudowanej wersji monitoruje maks 12 kanałów, więc nie podłączysz bezpośrednio (pojedynczo) każdego wentyla aby mieć np monitoring czy się kręci. Wentyle nie są też tanie, zakładając średnio cenę 100PLN to oszczędzasz 800PLN, czyli więcej niż kosztuje najbardziej wypasiony Aquaero 6 XT a i jeszcze zostanie trochę $$$ na inne gadgety.

Tylko to wszystko kwestia nie tyle racjonalna, co koncepcyjna. Jak ma być overkill to ma być i kropka. To wtedy buduj push/pull.  Cheesy




  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #63 - 12. Jun 2019 at 07:21
Print Post  
Dopiero teraz w ogóle widzę że mowa o 120mm... sorry za wprowadzanie w błąd. Ja odnosiłem się do NF-A14. Mam w obudowie jeszcze NF-P12 i te są jeszcze ciche przy 700RPM. I tak - wiem, że to nie są wentylatory do obudowy Tongue
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #64 - 12. Jun 2019 at 10:23
Print Post  
Na teraz sprawa wygląda tak.

Czekam na info od znajomego i może się okazać, że kupię teraz już płytę z prockiem (tak wiem... ale to kwestia okazji, jak to u mnie).

Oznacza to, że może nawet na dniach przesiadłbym się na nową platformę:

Nowa buda, w niej zamontowana nowa płyta i procek. Chłodzenie zostaje bo Corsair H115i ma ramkę i pasuje także do 1151. Dyski przenoszę z obecnego kompa. Pamięci ram na razie też. No i grafiki oczywiście i zasilacz... ale o tym już nie piszę.

Zanim złożę custom loopa trochę minie. Oj nawet pewnie sporo. Tymczasem przełożę H115i i tutaj - na próbe kupiłem dwie takie noctua 140mm industrial 2000 pwm - zamiast tych dwóch głośnych corsairów co są teraz w chłodnicy. Dodatkowo kupiłem pastę Thermal Grizzly Conductonaut (ciekły metal) - ponoć najlepsza... Więc póki nie ma customa podrasuję sobie obecne chłodzenie.

Potem zostanie już tylko założyć custom loop'a i ew. zmienić pamięci RAM na jakieś 3200 z CL14... bo ja mam teraz 3000 ale z CL 17 (choć nie wiem czy to ma sens jeśli i tak założę im tez chłodzenie wodne...)


--- Haha… jeszcze jedno. Na tego corsair założę 4 wiatraki pusz-pul  Grin Cheesy
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #65 - 12. Jun 2019 at 11:49
Print Post  
A to nie jest tak, że masz 8 kości obecnie? Gdzie Ty to chcesz upchać?
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #66 - 12. Jun 2019 at 12:01
Print Post  
4 kości lecą w owietrze... zostanę z 32 zamiast 64GB...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #67 - 12. Jun 2019 at 12:06
Print Post  
No to bez sensu, co to za upgrade? Huh
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #68 - 12. Jun 2019 at 12:08
Print Post  
no ale to narazie... potem włożę 4 kości po 16gb każda i będze 64...
wg mnie 64 to overkill... nic mi tyle nie wykorzystuje.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #69 - 12. Jun 2019 at 12:11
Print Post  
Skoro tak... Mam znajomego który pracuje na pakiecie Adobe (głównie Ae, Pr i Ps) i u niego 32GB czasem jest mało - stąd moja uwaga.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #70 - 12. Jun 2019 at 12:15
Print Post  
no ale w Ae i Pr to i ram i ilość wątków... a w Ps czy Ai nie... teraz pracuje na olbrzymim pliku z wieloma ilustarcjami itp i mam zużyte 21% pamięci. A włączony jest i Ai i Ps
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #71 - 12. Jun 2019 at 23:05
Print Post  
Ciekawa rzecz co do procka... Dowiedziałem się dziś, że jest coś takiego jak 9900KF. Cena podobna do 9900K ALE... jest to dokładtnie ten sam procek tylko bez grafiki. Wg tego co się mówi na mieście lepiej się kręci i to na bazie tych procków będą wychodzić 9900KS czyli selecty.

  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
LCU
Junior Member
**
Offline


Retro NooBee

Posts: 130
Location: Zduńska Wola
Joined: 23. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #72 - 12. Jun 2019 at 23:41
Print Post  
KF niema wbudowanej grafiki, ja mam dwie noctuy 3000 i tak są wydajne i o dziwo ciche
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #73 - 12. Jun 2019 at 23:49
Print Post  
Są K, KF, teraz mają wyjść KS, do tego też gdzieś ostatnio czytałem, że mają być nowe rewizje (stepping) obecnych K i KF. Musisz poszukać, poczytać.

Ogólnie wersja KF wg mnie trochę jest bez sensu. Jedną z zalet posiadania iGPU nawet jak się go nie używa, jest obecność Quick Sync czyli wsparcia dla kodowania video. Czasami przydaje się to przy obróbce filmów, rekompresji do h264, etc. Do tego masz zapasową VGA na wypadek ubicia dedykowanej np przy zmianie BIOSu. Gdyby wersja KF była zauważalnie tańsza i jednocześnie np lepsza jakościowo od zwykłej K to byłby sens ją rozważyć, a tak kastrat za wyższą cenę niż zwykła K.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #74 - 13. Jun 2019 at 10:40
Print Post  
Ale możliwości kręcenia sa ponoć lepsze. Zmuszenie takiego do pracy przy np. 5.2GHz to super rzecz.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 20
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top