Page Index Toggle Pages: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Współczesny dream build (Read 56745 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #45 - 11. Jun 2019 at 18:02
Print Post  
Co sądzicie o tych wiatrakach... Cena wydaje się być bardzo w porządku...

(You need to Login or Register to view media files and links)

ja i tak będę potrzebować około 20-24sztuk...
Rozważam jeszcze:

SILENT WINGS 3 (podobna cena co noiseblockery)
(You need to Login or Register to view media files and links)

ML140 PRO 140mm PWM Premium Magnetic Levitation Fan
(te wydają się być najbardziej "premium")
(You need to Login or Register to view media files and links)

Noiseblocker 120mm NB-eLoop Black Edition PWM B12-PS-BL
(to te z aukcji - tam cena wychodzi po 58zł szt.)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Noctua reduź odrzuciłęm. Mam nakie w kompie teraz i będą za bardzo odstawać od tego nowego builda…

Chłodnice będę miał na 100% na wentylatory 120mm.
W sumie rozważam tylko dwa modele (będą dwie takie same):

EK Water Blocks EK-CoolStream XE 480 (Quad)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Black Ice SR2-480 MP - Black
(You need to Login or Register to view media files and links)

tak jak patrzę to te noiseblockery mają sens i ładnie by pasowały do budy...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #46 - 11. Jun 2019 at 18:11
Print Post  
Własnie z kurierem wnieśliśmy pudło... nie wyobrażałem sobie że to takie wielkie. Obaj moi synkowie spokojnie mieszczą się w skrzyni (oczywiście obaj musieli od razu wejść i sprawdzić, ale jak zagroziłem, że wyślę ich do Abu Dabi to od razu srzynia była pusta   Grin)

Skrzynia warzy jakieś 50-60kg. Samemu nie ma bola jej przenieść. Po otworzeniu, jeszcze w korytarzu udało mi się wyjąć budę. Panowie, to jest nie do opisania. Waga, grubość elementów, jakość, matowość, każdy detal... jeśli chodzi o komputery to nie miałem chyba w rękach nic tak hi-endowego… nic dziwnego że normalnie ta buda jest w cenie niezłego kompa (4,5 klocka)… odprysk który spowodował prawie 3tyś rabatu ma... jakieś 1,5 milimetra... nawet folia była na szybie, nie widać żadnych śladów użytkowania... jakieś jaja. Wielkość rozbraja. Detale i jakość też... nawet bym nie pomyślał, że kiedyś będę coś takiego miał.

Teraz tylko wypełnić ją "godnymi" elementami Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Współczesny dream build
Reply #47 - 11. Jun 2019 at 18:20
Print Post  
heh wielkie toto (a w podobnych opakowaniach sprzet audio podrozuje)Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 18:11:
Samemu nie ma bola jej przenieść

wczoraj widzialem goscia jak z ciezarowki sam na plecach pralke znosil i zasuwal z tym na drugie pietro Tongue
Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 18:11:
jakieś jaja.

raczej zblizenie do realnej ceny czy tam wartosci Roll Eyes

Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 18:11:
Teraz tylko wypełnić ją "godnymi" elementami Smiley

i skolowac sobie druga, kawalek hartowanego szkla i zrobic high end biurko Cheesy
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #48 - 11. Jun 2019 at 18:27
Print Post  
Ładny kolos. (: Zapełnienie tej przestrzeni będzie wymagało odrobinę zachodu.
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #49 - 11. Jun 2019 at 18:35
Print Post  
SILENT WINGS 3 120mm PWM high-speed - 28.6 dB(A), 3.37mm H2O, 73.33 CFM @ 2200 rpm
ML140 PRO 140mm PWM Premium - 37 dB(A), 3.0mm H2O, 97 CFM @ 2000 RPM
Noiseblocker 120mm - ten z aukcji - 21,2 dB(A), 1,475mm H2O, 58,1 CFM@ 1500 RPM

I są też czarne Noctua jeśli Ci nie pasuje ich "standardowa kolorystyka".
(You need to Login or Register to view media files and links) - 29,7 dB(A), 3,94mm H2O, ~71,7 CFM @ 2000 RPM.

Jak widzisz, dla potrzeby uźycia w chłodnicy Noiseblocker z aukcji to totalna porażka. Bardzo małe ciśnienie statyczne H2O. ML140 - najgłośniejszy z wszystkich aż 37 dB(A), ciśnienie średnie, ca to wysoki CFM, widać, że to śmigło do robienia przeciągu w budzie. SILENT WINGS 3 całkiem całkiem, ale wg mnie rozbija stawkę Noctua Industrial - aż 3,94mm H2O, przy wciąż bardzo niskiej głośności i bardzo OK CFM. Oznacza to, że zjeżdżając RPM w dół, np do ~700-800 rpm Noctua wciąż będzie generować przynajmniej 30% skuteczniejsze ciśnienie a przez to wyższą skuteczność "przepchnięcia" powietrza przez chłodnicę.

Mam nadzieję, że to zestawienie pozwoli Ci odszukiwać interesujące Cię parametry.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #50 - 11. Jun 2019 at 18:38
Print Post  
@314TeR - jak zwykle dzięki! Teraz rozumiem.

Jakoś w przypadku noctua myślałem o reduxach - jakoś nie ogarnąłem że industriale mają też te zmienne gumki...

Czyli jeśli byłyby noctua - to one mają na tyle duże ciśnienie, że chłodnica mogłaby być od EK. Bo główną zaletą chłodnicy od Hardware labs są rzadkie żeberka i potrzeba mniejszej siły wiatraków... a ta ma na pewno lepszą wydajność... Dobrze mi się wydaje?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #51 - 11. Jun 2019 at 18:45
Print Post  
Żaden problem, jest jeszcze wersja dla Hardcorów od Noctua -

(You need to Login or Register to view media files and links) - 43,5 dB(A), 7,63mm H2O @ 3000 RPM.

Tylko ta wersja @3000 rpm ma zakres pracy 700-3000 rpm a wersja @2000 450-2000.

Pamiętaj, że głośność jest przy maksymalnych obrotach, jak schodzisz na niższe rpm to i głośność spadnie, a wiadomo, że nie będziesz działał na max 100% czasu, tylko w ekstremalnych wypadkach. 
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #52 - 11. Jun 2019 at 18:47
Print Post  
@314TeR a co sądzisz o Noctua ale tych:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Chodzi mi w kontekście dźwięku.

Czy te industriale na 700 obrotów są cichutkie??
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #53 - 11. Jun 2019 at 18:59
Print Post  
Z chłodnicami dawno nie rozglądałem się. Najlepiej jakbyś odnalazł jakiś aktualny test porównawczy. Jakiś czas temu jak szukałem, to były z tym istne "jaja", teoretycznie słabe chłodnice działały zaskakująco dobrze, a np konstrukcje topowe za gruby hajs, totalnie rozczarowywały. Ja wybrałem Black Ice Nemesis Radiator GTS - Black - ale to z pewny konkretnych względów. Moim zdaniem seria SR-2 to bardzo "podstawowa". O wiele lepiej u Ciebie by się sprawdziła GTX + Noctua Industrial @2000rpm.

Na stronie (You need to Login or Register to view media files and links) masz przy każdej serii chłodnic ładny opis. Porównaj sobie ich produkty. Wg mnie chyba najciekawsza dla Ciebie będzie GTX, ma wysoki FPI 16, zoptymalizowaną wydajność dla dość wolnoobrotowych śmigieł @800rpm, przez co wydajność powinna być zadowalająca przy niskich obrotach, a jak będzie potrzeba to i do 2k rpm dokręcisz, to ci ogrzeje cały dom.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #54 - 11. Jun 2019 at 19:06
Print Post  
Batyra wrote on 11. Jun 2019 at 18:47:
@314TeR a co sądzisz o Noctua ale tych:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Chodzi mi w kontekście dźwięku.

Czy te industriale na 700 obrotów są cichutkie??


Chromaxy mają niskie ciśnienie -  2,61 mm H₂O

Industrial 2000 pracować może między 450 a 2000 rpm - są sterowane PWM, więc to żaden problem wysterować je dowolnymi RPM w w/w zakresie jak masz właściwy kontroler.

Z doświadczenia - bo miałem kilkadziesiąt różnych Noctua, testowałem też konkurencję i jedyna marka która zbliża się kulturą pracy do Noctua jest Be Quiet! Nie mniej BQ w ogólnym rozrachunku jest wg mnie odrobinę mniej wydajny. Noctua Industrial do dokładnie ta sama Noctua co ma kolory cappuccino, różni się dodatkami i np dodatkowo certyfikatami IPX. Te wentyle są tak samo ciche przy tych samych RPM co wersje "Retail".

Nie wiem czy miałeś budę wyposażoną w wentylację Noctua - gwarantuję, że jak skosztujesz, to i kolory przestaną Ci przeszkadzać. Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #55 - 11. Jun 2019 at 19:13
Print Post  
314TeR wrote on 11. Jun 2019 at 19:06:
Nie wiem czy miałeś budę wyposażoną w wentylację Noctua


Dzięki poraz chyba setny!!
Mam teraz noctuy redux - te szare bo mi pasowały hahha - działają super... miałem też bequiety i też działały super Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #56 - 11. Jun 2019 at 23:20
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)

Na prawdę masa fajnych artykułów - trochę niżej w dziale "Guides and Maintenance"... na prawdę bardzo dużo się dowiedziałem i sporo zrozumiałem - choć z tego co widzę masa nauki przede mną jeszcze.

Doszedłem do wniosku Smiley że rzeczywiście te industrialne noctua nie mają sobie równych jeśli chodzi o współczynnik ciśnienia do hałasu.

Cały czas zastanawiam się nad chłodnicą. Tak jak pisał 314TeR biorę pod uwagę Hardware labs GTX bo ma FPI 16 ale biorę też pod uwagę EK-CoolStream XE 480 (Quad) - też ma FPI 16 i jest trochę grubsza. Ale patrząc po jedynym bezpośrednim porównaniu (modeli 360) tych dwóch producentów i wersji (znajdziecie je tutaj: (You need to Login or Register to view media files and links) i jest to jedno z większych porównań jakie znalazłem) to różnica jest bardzo mała i tutaj raczej jest kwestia czy trochę większa (54 vs 60mm) się zmieści i która mi się bardziej podoba - tu idze bardziej na korzyść EKWB (bo obie mają takie same montowania - wersja SR2 miała więcej możliwości).

Wiem też, że przy tak grubych chłodnicach - nawet z FPI 16 będę potrzebował systemu Push Pull… takie rozwiązanie na pewno wejdzie mi na dół obudowy (w sumie potrzebuję 110mm taka jest grubość radiatora i dwóch wiatraków). Jeśli na górę się nie zmieści taka gruba chłodnia w push-pull to wybiorę jedno oczko cieńszą aby był push pull.
Oczywiście mówimy tutaj tylko o chłodnicach 480.

Teraz zastanawiam się nad pompką. D5 czy DCC. Raczej zdecydowałem że przy takiej przestrzeni jaką mam wygodniej mi będzie z kombo - pompka + rezerwuar.

U mie z jednej strony będą dwa loopy - a nie jeden wielki - więc to sprawia, że aż takie ciśnienie nie jest potrzebne. Z drugiej strony i tak mówimy o chłodnicy 480 i dużej budzie w której pewnie będzie dość długi obieg - wieć to wymaga większego ciśnienia.

Z jednej strony sensowniej będzie wziąć DCC Bo daje większe ciśnienie, nawet 5.2m
(You need to Login or Register to view media files and links)

z drugiej strony jak patrzę w podobnych buildach ludzie spokojnie wybierają D5 - nawet przy takich parametrach jak u mnie.
(You need to Login or Register to view media files and links)
ta daje 3.9M...

Ale chyba najbardziej podoba mi się ta i ona daje 4 m ciśnienia - jest tez większa bo nie 140 tylko 200... dlatego na chwilę obecną moim typem jest to:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Z tego co widze wejdzie mi nawet rezerwuar 300 - czy mam rozumieć żę im większy tym lepszy?!?


Zerknijcie sobie na "podobne" buildy którymi się inspiruję. Oba w tej samej obudowie co moja. Gość jest niesamowity! (choć wg. mnie niepotrzebnie tnie te obudowy - ja tak nie zrobię).

To jest moja inspiracja i benchmark:
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

---
teraz muszę poczytać odnośnie systemów zarządzania. Zostaje mi jeszcze doczytanie odnośnie samego loopa - jaka kolejność, co musi być wyżej a co niżej by fizyka robiła swoje i nie było problemów. Dalej jak montować i który system wyginania twardych rurek... potem fittingi potem... potem... potem... haha strasznie tego dużo ale taka nauka daje masę frajdy.


----
jeszcze co do inspiracji. Wszystko co się da będzie czarne a to co nie będzie czarne będzie srebrne Wink lub przzroczyste. Zaczynając myślałem o czarno - zielonym buildzie jak na jednym z filmików tego Filipińczyka ale teraz coraz bardziej podoba mi się taki "krystaliczny" build.

  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #57 - 11. Jun 2019 at 23:45
Print Post  
Jeśli ten temat jest jeszcze aktualny to Noctua przy 700 RPM jest słyszalna Wink Dopiero 500RPM i mniej to cisza.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #58 - 11. Jun 2019 at 23:49
Print Post  
OK. Dzięki za info. Własnie zastanawiałem się nad tym i szukałem jakiś recenzji.

Jak już pisałem buda jest niesamowita i bardzo dobrze wyciszona ale ilość miejsc przez które może "wiać" sprawia, że się zastanawiam co się będzie działo jak w tej budzie będzie około 25szt tych noctua wiejących @700...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Współczesny dream build
Reply #59 - 11. Jun 2019 at 23:53
Print Post  
a propos wc - jak dlugo to musi dzialac niepodpiete do sprzetu zeby uznac za szczelne?
i jak taki kosmiczny uklad przetestowac gdzie wszystko dogiete na wymiar?
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top